Proč bojujeme za české potraviny a sami jezdíme v zahraničních traktorech?

Odpověď je jednoduchá – zemědělci potřebují techniku s určitými parametry. Jeden z nejvýznamnějších parametrů je výkon stroje. Většinová poptávka od zemědělců je na stroje nad 200 HP (koňských sil). Ty se ale u nás nevyrábí. Pod značkou Zetor, kterou všichni znáte jako tradičního českého výrobce traktorů, se v České republice vyrábějí traktory od 80 do 150 HP. Zemědělec tedy nemá na výběr – MUSÍ, chca nechca, koupit ten zahraniční. U rohlíků nebo jogurtů či masa je to přeci jen trochu jinak.

Traktory, které již 2x přijely do Prahy, byly nazvány jednou „traktoriádou“, podruhé výstavou drahé zemědělské techniky nebo tak nějak. Tak pro upřesnění – průměrné stáří těch traktorů v Praze odhaduji kolem 13 let (udělala jsem si krátký průzkum). Ovšem po polích a lukách jezdí i mnohem, mnohem starší stroje, starší 50ti roků. A fungují. No, ty do Prahy jejich majitelé nevysílali, nejspíš ze strachu, aby se někde na silnici nebo nedej Bože v Praze rozbily a nezpůsobily tam někde nějakou zácpu nebo ekologickou katastrofu.

A že na protesty jezdí stroje nablýskané? To proto, že si jich jejich majitelé váží. Opečovávají je, aby jim vydržely co nejdéle. Nejlépe jako ty staré Crystaly, co jim je už víc než 50 let a stále pracují.

Proč bojujeme za české potraviny a sami jezdíme v zahraničních traktorech?