„A kde jste byli před dvaceti lety?“

To se tak stalo, že se jeden pán, v podstatě v dobrém, zeptal nespokojených zemědělců – „A kde jste byli vy před dvaceti lety?“

Zaujalo mě to a dost jsem nad tím přemýšlela. Kolem sebe jsem viděla lidi různého věku, mladší i starší. Ale asi tak polovina z nich byla ve věku kolem 40 let.

Takže nám starším, jako třeba jsem já, bylo v té době tolik, kolik těm mladším. Já si tu dobu dobře pamatuju. Před 20ti lety jsme vstoupili (ČR) 1. května do EU. Tomu předcházela vyjednávání, stejně jako se tomu děje nyní. Stále se něco někde vyjednává.

Rozdíl mezi dnešním a tehdejším vyjednáváním je ale v tom, že tehdy byla nouze o informace. Ty internety nebyly takovou samozřejmostí, jako jsou dneska. V té době jsem začala být trochu aktivní v naší malé okresní agrární komoře. Začali jsme rozesílat, hezky poštou v obálce, členům informace. A členská základna se ve velmi krátké době asi ztrojnásobila. Hlásili se malí i větší, většinou fyzické osoby. Byl po informacích hlad. Samozřejmě jsme mohli informovat jen o tom, co jsme sami věděli.  Přístup se vyjednával několik let. My obyčejní malí jsme neměli možnost to ovlivnit.

Takže kde jsme byli my, co se pomalu blížíme k důchodu? Byli jsme tam, kde jsme nyní, jen se neprotestovalo. Informace se nešířily tak snadno jako je tomu dneska. Svolávání se nebylo tak snadné. Technika byla taky úplně někde jinde. A většina věřila, že nám se vstupem do EU bude líp. Tak, jak bylo sedlákům v sousedních zemích.

A kde byli ti, kteří jsou teď tak staří, jako jsme byli my před dvaceti lety? Někteří ve škole, jiní si začínali možná v té době svá hospodářství začínali budovat. Ti to také těžko mohli ovlivňovat.

Ale úvodní řečnická otázka „A kde jste byli vy před dvaceti lety?“ mě donutila se nad tím zamyslet.

Jo a s tím, jak začalo být díky internetům informací všude přehršel, tak ustal zájem o činnost agrární komory. Bohužel někteří členové zemřeli, někteří členství ukončili. Protože cítili, měli pocit, že pro ně AK nic nedělá. No, dělá nebo nedělá…ona dělá, jenže oni to neví. A možná jsme u toho – jestli ona ta členská základna není málo informovaná. V té přehršli informací se možná ty důležité ztrácejí. Nevím. Oni totiž výsledků vyjednávání komory nakonec využijí všichni. Člen nečlen.