‚Nechápu, o co jim jde. Demonstranti neví, co to je byrokracie.‘ Farmář z Čížkova do Prahy nevyjel.

Farmář Jan Velík z Čížkova u Plzně startuje traktor, ale protestovat a blokovat silnice rozhodně neplánuje. Naopak s traktorem vyrazí na pole a krmit, protože protesty velkých agrárních podniků jsou to poslední, co by podporoval. https://www.facebook.com/100064493267505/posts/pfbid02L3Dm2P7kgv9H6yih1vvUaC7vEzbBExQpUjzsz6xEM86FB1s76W417zikYFZkCPool?mibextid=WC7FNe

Hezký článek. A taky by se mi líbilo, kdyby to tak mohlo fungovat. Ale ono, podle mého „selského rozumu“, už v současné době nemůže. Může – ale ne jako koncept zemědělství v celé ČR.

Díky různým vlivům (globalizace, hygienická nařízení, zákony atd.) už nemůže fungovat to, že v minulosti sedlák porazil kus skotu, část masa se prodala na maso lidem ve vesnici nebo ze sousedních vesnic a co se nerozprodalo, to se „snědlo“ v místní hospodě. Tak mi to vyprávěla moje babička. Sama nepamatuju. Já sama jsem se narodila už do doby socialistické. Tehdy to šlo, protože tehdejší sedláci směli porazit a do té hospody dodat a hospodský směl z toho masa uvařit. A pohostinství bývalo vedle té porážky. Žádné převážení živých kusů, žádné převážení masa, aspoň ve většině případů. A taky to v podstatě muselo být vždy čerstvé. Neměli lednice (ale mívaly ve sklepech led místo nich, to ano), ale neměli mrazáky. A světe div se, ti lidé přežili. Myslím to, že nemuseli mít třeba plánky uliček, kudy se smí maso nosit, nebo třeba kolik a jaké musejí mít kohoutky na mytí rukou.

Takovéto príma hospodářství, o jakém se v článku píše, se mi moc líbí. Ale pokud by nebyly i větší podniky, tak by se národ asi sice uživil, ale ne českými potravinami. Myslíte, že by Globus bral v článku zmiňovaná jehňata? Nebo dobytek? Ne, tušíme všichni že ne. Ten by dovezl odjinud. A prodali by potom ti malí, když by to tak dělali všichni? Asi taky tušíme, že ne. Pokud je jich určité množství, tak je to opravdu príma mít si jít kam koupit to „ze dvora“. Ale konkurovat Globusu a podobným nemohou. A pravda je i ta, že ne každý má možnost objíždět „dvory“ a tu koupit vajíčka, jinde mléko a na dalším třeba maso nebo nějakou tu zeleninu.

Já sama malým opravdu fandím a podporuju. Ale zcela realisticky vím, že v dnešní době není reálné, aby na této formě hospodaření stálo české zemědělství.

A protože ty, co prodávají „ze dvora“, pokusila jsem se vytvořit mapu prodejů ze dvora. Není úplná. Postupně se doplňuje. Původně šlo hlavně o Ústecký kraj.